Vatikani muuseumid

Vatikani muuseumite arhitektuurilise kompleksi saalides on hoiul maailma rikkalikuim kunstiteoste kogu. Muuseumite ekspositsioon on üles ehitatud erinevatel aegadel ja moodustatud väljapanekute põhimõttel, mille aluseks on antiikmonumendid ja Itaalia Renessansi maalikunst. Seitse kilomeetrit ruume ja galeriisid on justkui Lääne tsivilisatsiooni mikrokosmos. Siin valitseb kunsti üliküllus, alates egiptuse muumiatest kuni modernse usukunstini.
Mõttetu on muuseume külastada lihtsalt Rooma reisile punkti panemiseks. Plaani selleks eraldi päev, et puhanuna suudaksid vastu võtta kogu selle tohutu kultuurilise ja ajaloolise informatsiooni tulva, millega muuseumite kompleks oma külastajad üle kallab.

Kõige mugavam on muuseumitesse jõuda metroo punase “A” liiniga, väljudes peatustes “OTTAVIANO” või “CIPRO – MUSEI VATICANI”. Sissepääs muuseumitesse asub metroopeatustest umbes 500 meetri kaugusel Viale Vaticano-l.

Vaata kaarti:

Ole valmis küllalt pikaks järjekorraks piletikassas ja turvakontrollis. Kahjuks on raske ennustada võimalikke kellaaegu, mil rahvast järjekorras kõige vähem võiks olla. Vahel veab neil, kes kohe avamistunniks kassa juurde saabuvad, vahel aga hoopis neil, kes veidi enne kassa kinnipanemist ennast piletisappa seavad. On päevi, mil järjekord on olematu, aga on ka selliseid, kus põletava päikese paistel tuleb seista üle kolme tunni. Kui oled Rooma tulemas turismi tipphooajal, on mõtekas muuseumipiletid aegsasti interneti kaudu ära tellida. Vastava informatsiooni saad siit:

biglietteriamusei.vatican.va

Vatikani Muuseumid on avatud: esmaspäevast laupäevani 09.00 – 18.00

Piletite müük ja külastajate sissepääs lõpetatakse kaks tundi enne muuseumite sulgemist ehk kell 16.00.

Pühapäeval on muuseumid suletud, v.a. iga kuu viimasel pühapäeval, mil muusemid on avatud 09.00 – 12.30 ja sissepääs on kõigile külastajatele tasuta.

Samuti on Vatikani Muuseumid suletud järgmistel kuupäevadel:
Jaanuar 1, 6
Veebruar 11
Märts 19
Aprill Ülestõusmispüha
Mai 1, 21
Juuni 11, 29
August 15
November 1
Detsember 8, 25, 26

Pileti hind: täishind – 15 eurot,
soodushind – 8 eurot

 

Loe lähemalt:
http://mv.vatican.va

N.B! Muusemi saalides ei tohi süüa ega juua. Arvestada tuleb ka taskuvaraste võimaliku tegutsemisega, kes kasutavad pahatahtlikult ära turistide hajameelset olekut, seda eriti Sixtuse Kabelis.

Ostnud pileti ja läbinud turvakontrolli, liigu teisele korrusele, kus on väljapääs hoovi. Hoovis on eksponeeritud fotod Sixtuse Kabelist. Siin, enne kabelisse suundumist, eelistavad viisakamad giidid oma hoolealustele ära jagada kogu vajaliku info, et kohapeal võimalikult vähe larmi tekitada. Kabelis on valjul häälel rääkimine ja pildistamine keelatud ning korda jälgivad muuseumi töötajad.

PomodoroHoovi sissepääsu poolt vasakus nurgas näed ust, mis viib kuulsasse Belvedere hoovi, kus on eksponeeritud kõige hinnalisemad antiikaja skulptuurid, nende hulgas “Apollo Belvedere” (“Pythian Apollo”) ja “Laocoon”

Edasi sisene saalidesse.

Museo Etrusco – Etruskide muuseum, eksponeerib esemeid mis on leitud 7. saj eKr etruskide matmispaigast. Huvitav on kullast rinnanõel, mis on kaunistatud lõvide ja pardipoegadega ja etruski sõdalase elutruu pronksist kuju "Mars Todist" .

Museo Egiziano – Egiptuse muuseum. Vanad roomlased on oma sõjakäikudelt Egiptusesse kokku lohistanud nii palju väärtuslikke troffeesid, et ainuüksi Roomas ja selle ümbruses väljakaevatud ja üleskorjatud leidudest piisas, et luua selle muuseumi rikkalik kogu. Ühes ruumis on isegi taasloodud Kuningate oru maa-alune hauakamber.

Cappella SistinaEdasi läbid gobeläänide, keraamika, maakaartide saalid ja nii edasi, veel ja veel hulga saale, mis kunstiteostest kaetud. Lõpuks saalist saali jalutanud ja küllalt soliidse vahemaa läbinud, jõuad kuulsate Raffaello ruumideni.

Stanze di Raffaello on neli paavsti residentsi tuba. 1508. aastal, kutsus paavst Julius II, tollele ajal veel üsna tundmatu noore kunstniku Raffaello oma residentsi kujundama. Enim kuulsamad freskod on "Dispuut" ja "Ateena kool", milles vastandatakse teoloogilist ja filosoofilist tarkust.

Muuseumite aarete hulka kuulub kahtlemata ka Pinacoteca Vaticana – pildigalerii, kuhu on kokku kogutud üheksa sajandi silmapaistvamad teosed. Nende hulgas selliste kuulsate tegelaste maalid nagu Perugino, Raffaello,Leonardo da Vinci jne.

Kuid mitte miski ei suuda varjutada imelisi Cappella Sistina – Sixtuse kabeli laemaalinguid. Seinamaalid, mille kallal on töötanud briljantsed pintslimeistrid Botticelli, Ghirlandaio, Pinturicchio, Rosselli ja Signorelli, jäävad paratamatult Michelangelo 4 aasta jooksul valminud lae ja "Viimse kohtupäeva" varju.

Omaette vaatamisväärsus on 16. sajandil rajatud igavesti rohelise muru, grootide ja pursakevudega Vatikani aiad. Aedade külastamiseks tuleb tellida ekskursioon.

Pileti hind: 31 eurot ja sisaldab sissepääsu ka Vatikani Muuseumitesse

photo album

Vaat linki:
http://biglietteriamusei.vatican.va

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _